login (adres e-mail) hasło


» przypomnij hasło   » załóż konto  
Strona główna O projekcie Aktualności Materiały edukacyjne Klasyka kina Czytelnia Kursy Kontakt
Scenariusze lekcji filmowych  |  Analizy filmowe  |  Abc filmu  |  Jak zmontować własny film
MATERIAŁY EDUKACYJNE

Jak zmontować własny film?


Mamy - zgrywamy!

Jeżeli mamy już gotowy materiał filmowy nagrany kamerą lub telefonem komórkowym (wiele z nich oferuje nam taką możliwość) musimy przerzucić go z naszego urządzenia rejestrującego na komputer. Nowoczesne kamery są wyposażone zwykle w gniazdo USB lub FireWire. Jeśli nasz film został zapisany na karcie pamięci możemy wykorzystać odpowiedni czytnik kart podłączony do naszego komputera. Do przerzucenia filmu na może nam posłużyć program Ulead VideoStudio, który dostępny jest w wersji testowej. Jeśli nie posiadamy urządzenia cyfrowego, a nasz film zarejestrowaliśmy kamerą analogową do zgrania materiału będziemy potrzebować odpowiednie kable (ich typ zależy od urządzeń jakimi dysponujemy). Zanim zaczniemy zgrywać nasze video na dysk twardy warto wykonać defragmentację danej partycji, ponieważ możemy bezpowrotnie stracić klatki z nagranego przez nas obrazu.

Wybór programu

Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem obróbki filmu sprawdzić jakie formaty odczytuje program, którego będziemy używać do obróbki video i jeżeli to koniecznie - skonwertować nasze pliki do potrzebnego formatu. Możemy to zrobić np. w takich programach jak Easy Video Converter, #1 Video Converter, NNC Video Tools (licencja komercyjna - testowa), czy darmowych, jak: ALLConverter PRO , Freemake Video Converter, FormatFactory.


Super Easy Video Converter


Freemake Video Converter

W dobie Internetu mamy dostęp do całego wachlarza programów komercyjnych, jak i darmowych, które pomogą nam obrobić i zmontować nasz materiał. Niektóre z nich to NeroVision Express, Movavi Video Editor, Ulead VideoStudio, Adobe Premiere, Pinnacle Studio (licencja komercyjna-testowa), czy Windows Movie Maker (bezpłatny dodatek do systemów Windows) VirtualDub,  Pinnacle Video Spin (licencja darmowa).  


Nero Vision Express


Adobe Premiere Pro

Wstępna obróbka

Zanim rozpoczniemy właściwy montaż warto żebyśmy zajęli się jakością nagranego materiału i jego wstępną selekcją. Możemy do tego celu użyć darmowego programu VirtualDub. Narzędzia dostępne w programie pozwolą nam poprawić ostrość, jasność, kontrast zdjęć filmowych oraz popracować nad nasyceniem i odcieniem kolorów. Praca w tym programie pozwoli nam także na obrócenie obrazu pod dowolnym kątem. Mamy też dostęp do grupy filtrów, które pozwolą nam np. poprawić jakość nagrania analogowego,  rozmyć obraz, zastosować efekt lustrzanego odbicia. W końcowym etapie obróbki powinniśmy poprzycinać zmontowany przez nas obraz. Możemy to tez zrobić w Pinnacle Video Spin, ale VirtualDub daje nam możliwość bardziej precyzyjnego kontrolowania miejsca cięcia.  


Pinnacle Video Spin


Virtual_Dub

Bardziej dokładny opis obsługi tego rozbudowanego narzędzia można znaleźć pod linkiem:
http://www.chip.pl/artykuly/porady/2009/05/montaz-w-programie-virtualdub-1

Montujemy!

Po odpowiedniej obróbce obrazu możemy zacząć montować nasz film. Narzędziem, które jest darmowe, a w znaczny sposób ułatwia życie filmowym montażystom - amatorom jest Pinnacle Video Spin.

Wybrany przez nas program do montażu pozwoli nam zsynchronizować ścieżkę video z ścieżką dźwiękową i napisami, jeśli są one w naszym filmie.  Będziemy mogli podzielić nasz materiał na odpowiednie ujęcia, nadać mu odpowiednie tempo i ustalić chronologię ujęć, a także zsynchronizować obraz z odpowiednimi napisami. Montując nasz  film mamy pełna swobodę, powinniśmy jednak pamiętać o kilku zasadach:  

  • staramy się by sceny, a także ujęcia nie były zbyt długie, ponieważ staną się one nudne dla potencjalnego widza
  • dźwięk w naszym filmie musi być czytelny dla widza, więc jeśli w danym fragmencie ścieżka dźwiękowa jest nagrana niewyraźnie warto zastąpić ją komentarzem, lub pasującym do sceny motywem muzycznym
  • w niektórych momentach naszej produkcji możemy zastosować napisy
    np. pomagające widzowi zidentyfikować miejsce akcji
  • programy do montażu i obróbki materiału video oferują wiele możliwości i ciekawych efektów, powinniśmy jednak stosować je z umiarem

Wszystkie te operacje (np. polepszenie jakości  nagranego dźwięku, lub zastąpienie go pasującym do sceny motywem muzycznym.) możemy wykonać w Pinnacle Video Spin.

Wrzuć na youtube!


YouTube

Gotowy film możemy w prosty sposób wstawić na serwis YouTube.  Pozwala to nie tylko na pokazanie własnej twórczości innym, ale także uchronić dany plik filmowy przed utratą go w wyniku np. awarii dysku twardego. Niektóre programy jak np. Pinnacle Video Spin posiadają wbudowane narzędzia, które w prosty i szybki sposób pozwalają wysłać nasz obraz do danego serwisu. Jeśli jednak korzystamy z innego programu nasz plik na serwis Youtube musimy zamieścić w inny sposób. Oczywiście musimy mieć aktywne konto na Youtube. Przed wgraniem pliku na Youtube trzeba pamiętać, że serwis wyświetla video w panoramicznym formacie 16:9, a wiec jeśli mamy nagranie w formacie 4:3 musimy liczyć się z utratą górnej i dolnej krawędzi obrazu.

Gdy jesteśmy zalogowani, klikamy na łącze – „Prześlij film”. Serwis oferuje nam tez możliwość bezpośredniego nagrania filmu za pomocą kamery internetowej.  Pojawi się formularz, który musimy wypełnić. Ustalamy tytuł, opisujemy go, określamy tagi, które pomogą znaleźć film innym użytkownikom, oraz przyporządkowujemy go do odpowiedniej kategorii. W tym miejscu musimy też zaznaczyć, czy udostępniamy ten film wszystkim użytkownikom, czy też będzie on miał status prywatny (dostępny do obejrzenia dla nas i maksymalnie 25 osób). Mamy tez możliwość dodawania kilku filmów jednocześnie. Rozmiar jednego pliku nie może przekroczyć jednak 1Gb. Youtube akceptuje prawie wszystkie powszechnie stosowane formaty filmowe. Pod formularzem klikamy „Prześlij film video” i wyszukujemy go na naszym dysku twardym. Możemy też użyć opcji „Przechwyt z kamery”. Po wgraniu plik będzie dostępny na Youtube po upływie kilku minut. Wystarczy rozesłać znajomym powiadomienie o umieszczeniu własnej twórczości na Youtube i liczyć na to, że pod Twoim video pojawią się same pochlebne komentarze.Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Realizator projektu:   Agencja Wydarzeń Artystycznych Pro Cinema - Kino Charlie,   ul. Piotrkowska 203/205,   90-451 Łódź,   42 636 00 92,   charlie@kinosfera.pl
  ©2018 Agencja Pro Cinema Strona główna    O projekcie    Aktualnoœci    Materiały edukacyjne    Klasyka kina    Czytelnia    Kursy    Kontakt